Zakon Braci Mniejszych - Franciszkanów w Józefowie k/Otwocka
Zakon Braci Mniejszych - Franciszkanów w Józefowie k/Otwocka
Zakon Braci Mniejszych - Franciszkanów w Józefowie k/Otwocka
Zakon Braci Mniejszych - Franciszkanów w Józefowie k/Otwocka
Zakon Braci Mniejszych - Franciszkanów w Józefowie k/Otwocka

Warsztaty Pisania Ikon II Edycja

2021-05-10 10:13

Od lutego do maja 2021 r w domu zakonnym Braci Mniejszych Franciszkanów w Józefowie odbyła się kolejna edycja warsztatów pisania ikon.

Grupa dla początkujących poznawała poszczególne etapy powstawania ikony poprzez kontemplację oblicza Chrystusa w Mandylionie.

Grupa zaawansowana natomiast w ikonie Matki Bożej z Dzieciątkiem uczyła się jak nakładać na ikonę złoto i szlagmetal.

Jak zwykle, każde spotkanie rozpoczynała wspólna modlitwa, w której oddawaliśmy Panu Bogu naszą pracę prosząc o błogosławieństwo. To niewątpliwie był czas łaski. W wyciszeniu, skupieniu i modlitwie pomagała nam piękna starocerkiewna muzyka i widoki zmieniającej się za oknem przyrody. Był to również czas intensywnej, ale pięknej pracy. Można powiedzieć, że odbywała się ona równolegle w dwóch wymiarach – tym widzialnym w ikonie i tym duchowym w sercach każdego z nas. Wiele indywidualnych modlitw w kaplicy, głębokich rozmów i zawiązanych relacji to także owoce wspólnie spędzonego czasu.

Dużym walorem warsztatów, który podkreślali w ankiecie uczestnicy, był ich modlitewno-kontemplacyjny charakter. Atmosfera pracy w wyciszeniu była odpowiedzią na potrzeby serca. A pogłębiona świadomość symboliki etapów pracy nadawała jej głębszy sens.

Nie sposób nie wspomnieć o cudownej, przyjacielskiej atmosferze, która panuje w domu u „Franków”, bo tak potocznie utarła się nazwa tego miejsca. Pokój i dobro to dwa słowa które przekładają się tu na działanie. Z nich wypływa radość i chęć do dzielenia się sobą, czasem i talentami.

Jak zwykle najważniejszym momentem warsztatów, było poświecenie ikon przez Ojca Leona. Bardzo się staraliśmy, aby ukończyć nasze prace na święto Zesłania Ducha Świętego. Udało się. Z dumą patrzyliśmy na ustawione u stóp ołtarza ikony, śpiewając hymn do Ducha Świętego. Mieliśmy poczucie hojnego obdarowania bożą łaską. Symbolika mieniącego się w ikonach złota była jej pełnym wyrazem.

Na zakończenie naszej tegorocznej pracy wybieramy się do Muzeum Ikon w Supraślu i Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie

Odpust ku czci świętego Franciszka

„Wsławiony bądź, o Panie mój, we wszystkim, co stworzyłeś nam”.

Uroczystości związane ze wspomnieniem świętego Franciszka z Asyżu to największe zakonne święto w Zakonie Braci Mniejszych, jak również we Franciszkańskim Zakonie Świeckich. Dlatego też przygotowania do tego wydarzenia rozpoczęto w Józefowie z odpowiednim wyprzedzeniem. ....

Odpust ku czci Matki Bożej Bolesnej

Spektakl czy piknik? Co wybrać w chłodne niedzielne popołudnie? W kalendarzu wciąż lato, ale ciepła czapka dziś nikogo nie dziwi.
Na szczęście nie pada! Zatem ognisko, stodoła i jak mawia ojciec Leon, „elitarne”towarzystwo, zwycięża! Wszystko ma miejsce w niedzielę, 19 września, w klasztorze Ojców Franciszkanów w Józefowie, gdzie, zgodnie z tradycją pozostawioną przez Braci Dolorystów, odbyła się suma odpustowa ku czci Matki Bożej Bolesnej.

BABIE LATO - niezapomniany wieczór muzyczny

W letni wieczór 5 września 2021 w odrestaurowanej zabytkowej stodole na terenie zakonu Franciszkanów w Józefowie odbyła się uroczysta inauguracja nowego artystycznego miejsca na mapie regionu.
Stodoła Jazzowa stała się na ten wieczór domeną szlachetnego słowa i pięknej muzyki. Koncertowi młodych artsytów - wokalistki Barbary Błaszczyk i wirtuoza instrumentów klawiszowych Michała Jakubczaka towarzyszyła nastrojowa oprawa wizualna, a całość podziwiała wyjątkowo licznie zgromadzona widownia. Przy pięknie ozdobionych stołach oraz na starych, wiejskich ławach, a także przyniesionych krzesłach zasiadło z górą setka osób..... 

Odpust ku czci świętego Antoniego w Józefowie

Wspomnienie liturgiczne świętego Antoniego z Padwy było okazją do pierwszego w tym roku odpustu i pikniku rodzinnego u ojców franciszkanów w Józefowie. I choć pogoda do ostatniej chwili płatała figle, w sercach organizatorów nie gasła ufność w orędownictwo franciszkańskiego Cudotwórcy czuwającego nad przygotowaniami do uroczystości upamiętniającej jego narodziny dla Nieba.

Boże Ciało 2021

“To, co odkrywacie w chlebie, zostało zawieszone na krzyżu.

To, co jest w kielichu, wypłynęło z Jego boku.”

Te słowa z pism świętego Augustyna wyśpiewane zostały jako refren pieśni na komunię w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało, która obchodzona była w tym roku w Polsce 3 czerwca. Tego dnia wierni zgromadzili się w józefowskiej kaplicy świętego Franciszka, jak w każdą niedzielę, na mszach świętych o godzinie 9 i 15.