Zakon Braci Mniejszych - Franciszkanów w Józefowie k/Otwocka
Zakon Braci Mniejszych - Franciszkanów w Józefowie k/Otwocka
Zakon Braci Mniejszych - Franciszkanów w Józefowie k/Otwocka
Zakon Braci Mniejszych - Franciszkanów w Józefowie k/Otwocka
Zakon Braci Mniejszych - Franciszkanów w Józefowie k/Otwocka

Warsztaty "Komunikacji można się nauczyć"

2022-05-14 12:00

Człowiek jest istotą społeczną nie może żyć bez komunikowania się, warto by stawiał sobie pytanie o sposób porozumiewania się z innymi.

14 maja u józefowskich oo. franciszkanów odbyły się warsztaty „Komunikacji można się nauczyć” prowadzone przez o. Piotra Kwiatka OFM Cap – kapłana i doktora psychologii, terapeutę. Podczas tego dnia prawie 40 osób poszukiwało i uczyło się sposobów na budowanie głębokich i pełnych znaczenia relacji interpersonalnych poprzez komunikację.

Spotkanie przeplatały części teoretyczne i praktyczne, podczas których pracując w grupach czy parach mogliśmy przekonać się, że nawet jeśli umiemy płynnie mówić, niekoniecznie porozumiewamy się i przekazujemy drugiej osobie to, co zamierzaliśmy. Ojciec Prelegent zwracał uwagę na kluczowe aspekty komunikacji: coś myślę na dany temat, coś umiem powiedzieć na ten temat, coś realnie mówię, ale każde „coś” jest inne i niesie odmienne treści. A co zrozumiała osoba, która usłyszała moje słowa? Przy takim spojrzeniu na wypowiedź już mamy jasność, że problemy w porozumiewaniu mogą się piętrzyć a przed konfliktami nie będzie łatwo się uchronić. Ojciec Kwiatek w przystępny i niepozbawiony humoru sposób przekazał praktyczne narzędzia oraz wskazówki jak komunikować, to na czym nam zależy, jak sprawdzić czy druga osoba nas zrozumiała oraz jak samemu zostać aktywnym słuchaczem. Przećwiczyliśmy na samych sobie jak możemy uspokoić emocje (czasem krzyk) drugiego człowieka podczas rozmowy, ustaliliśmy jakie zachowania przeszkadzają nam w porozumiewaniu się oraz inaczej spojrzeliśmy na konflikt - dopatrując się w nim szansy na zmianę, np.: postawy krytycznej lub narzekającej.
Myślę, że dla każdego uczestnika warsztatów, był to niezwykle cenny i twórczy czas. Ojcu Kwiatkowi dziękujemy za to, że dzieli się z nami wiedzą z psychologii pozytywnej i wiarą oraz bogactwem swojego doświadczenia w budowaniu relacji i porozumienia. Z niecierpliwością czekamy na część trzecią o emocjach, która już 4 czerwca.

Anna Adrich

Dzień Dobra Caritas 2023

Krótka relacja z Dnia Dobra 2023, nakręcona i zmontowana przez młodego człowieka :) Wszystko okiem drona:) LINK

Via Dolorosa 2023

W niedzielę 2 kwietnia 2023 roku józefowski Teatr Grot przedstawił po raz pierwszy w naszym klasztorze plenerowe widowisko religijno-teatralne „Via Dolorosa. Franciszkańskie Misterium Męki Pańskiej w Józefowie”.

Relacja z warsztatów " Zrozumieć emocje"

4 czerwca odbyły się ostatnie (już trzecie) warsztaty z Psychologii Pozytywnej i Wiary zatytułowane
„Zrozumieć emocje”...

mo-DI-lizacja u Franciszkanów

Gościnne progi klasztoru oo. Franciszkanów przyjęły grupę kilku polskich drużyn uczestniczących w Olimpiadzie Kreatywności DI...

Wiosenny cud w stodole

21 maja w stodole ojców Franciszkanów odbył się kolejny, klimatyczny koncert, który zgromadził fanów jazzu. Duet "Przedwieczór", w poszerzonym do kwintetu składzie, porwał publiczność autentycznością i naturalnością muzycznych aranżacji. W wykonaniu młodych, niezwykle utalentowanych artystów zgromadzona publiczność miała wyjątkową okazję do wysłuchania najpiękniejszych standardów jazzowych. Gwoździem programu okazało się wspólne wykonanie przeboju Marka Grechuty "Wiosna, ach to ty"....