Zakon Braci Mniejszych - Franciszkanów w Józefowie k/Otwocka
Zakon Braci Mniejszych - Franciszkanów w Józefowie k/Otwocka
Zakon Braci Mniejszych - Franciszkanów w Józefowie k/Otwocka
Zakon Braci Mniejszych - Franciszkanów w Józefowie k/Otwocka
Zakon Braci Mniejszych - Franciszkanów w Józefowie k/Otwocka

Wigilia Zesłania Ducha Świętego 2021 - pierwsze profesje

2021-05-28 10:39

W duchu wdzięczności za otrzymane łaski, szczególnie za dar powołania, józefowska wspólnota Franciszkańskiego Zakonu Świeckich zorganizowała czuwanie modlitewne przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego. W jej wigilię, wieczorem 22 maja 2021 roku, pięknie udekorowana przez siostry z III Zakonu Kaplica świętego Franciszka jarzyła się światłem świec, gromadząc wiernych i specjalnego gościa - brata Mariana Radzaja, przełożonego Regionu Warszawskiego FZŚ. Tercjarze przygotowali i prowadzili rozważania modlitewne w oparciu o cykl katechez papieża Franciszka o darach Ducha Świętego, a także zadbali o oprawę muzyczną czuwania i mszy świętej we współpracy ze znakomitym muzykiem Bolesławem Błaszczykiem, który towarzyszył śpiewającym siostrom na pianinie i wiolonczeli. Czuwanie zakończone zostało indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem udzielonym przez ojca Leona Barczaka, gwardiana klasztoru i asystenta miejscowej wspólnoty FZŚ.

O godzinie 22 rozpoczęła się uroczysta Msza święta, podczas której, wzywając łaski Ducha Świętego, wstawiennictwa Najświętszej Maryi Dziewicy i świętego Ojca naszego Franciszka, na ręce brata Mariana i ojca Leona przyrzeczenia życia ewangelicznego złożyli: siostra Agnieszka oraz małżonkowie siostra Iwona i brat Paweł - profesję wieczystą, a siostra Iwona i siostra Wanda - profesję czasową. Później nastąpiło także przyjęcie do nowicjatu siostry Izy, siostry Jadwigi oraz małżonków siostry Bożeny i brata Roberta, a ponadto przyjęcie do postulatu siostry Wiktorii.

Niech braterska wspólnota będzie im zawsze pomocą, aby osiągnęli doskonałość chrześcijańskiej miłości!

Rekolekcje i profesje w Józefowie

W dniach 20-22 maja 2022 roku Franciszkański Zakon Świeckich z regionu warszawskiego odprawiał swoje rekolekcje u franciszkanów w Józefowie. Organizacją tych ćwiczeń duchowych zajmował się brat Marian Radzaj OFS, a o formację zadbał ojciec dr Arnold Marek OFM z prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP.  ....

 

Nowe powołania tercjarskie w Józefowie

Dobry Bóg szczodrze błogosławi józefowskiej wspólnocie FZŚ, która rozwija się i rozrasta...

Peregrynacja relikwii bł. Anieli Salawy

W dniach 1 -11 grudnia 2021 wspólnota Trzeciego Zakonu przy naszym klasztorze przeżywała peregrynację relikwii błogosławionej Anieli Salawy. Przyszły rok, we Franciszkańskim Zakonie Świeckich w Polsce, jest ustanowiony rokiem tej Błogosławionej z racji na Jej setną rocznicę odejścia do Pana. Relikwie bł. Anieli peregrynowały po domach członków naszej wspólnoty a w niedzielę i w czwartki były wystawione w kaplicy dla wszystkich wiernych.

Papież do franciszkanów świeckich: nie zapominajcie o ubogich

Papież Franciszek przyjął w Watykanie uczestników kapituły generalnej Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Zbiera się ona co trzy lata i gromadzi tercjarzy z pięciu kontynentów. Świecką gałąź rodziny franciszkańskiej założył sam Biedaczyna z Asyżu. Obecnie działa ona w 65 krajach świata.

Rekolekcje Stopnica 2021

Józefowska wspólnota III Zakonu świętego Franciszka odbyła w dniach od 12 do 16 lipca 2021 roku doroczne rekolekcje pod okiem swojego asystenta duchowego, ojca Leona Barczaka OFM. Tercjarze zostali serdecznie przyjęci w gościnnych progach domu zakonnego Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego, czyli tzw. sercanów czarnych, w Stopnicy, niedaleko Buska Zdroju. To piękne miejsce jest dawnym klasztorem franciszkańskim z XVII wieku, w którym synowie świętego Biedaczyny z Asyżu przez wieki mieszkali, modlili się i głosili Ewangelię.