Spektakl czy piknik? Co wybrać w chłodne niedzielne popołudnie? W kalendarzu wciąż lato, ale ciepła czapka dziś nikogo nie dziwi.
Na szczęście nie pada! Zatem ognisko, stodoła i jak mawia ojciec Leon, „elitarne”towarzystwo, zwycięża! Wszystko ma miejsce w niedzielę, 19 września, w klasztorze Ojców Franciszkanów w Józefowie, gdzie, zgodnie z tradycją pozostawioną przez Braci Dolorystów, odbyła się suma odpustowa ku czci Matki Bożej Bolesnej.
W letni wieczór 5 września 2021 w odrestaurowanej zabytkowej stodole na terenie zakonu Franciszkanów w Józefowie odbyła się uroczysta inauguracja nowego artystycznego miejsca na mapie regionu.
Stodoła Jazzowa stała się na ten wieczór domeną szlachetnego słowa i pięknej muzyki. Koncertowi młodych artsytów - wokalistki Barbary Błaszczyk i wirtuoza instrumentów klawiszowych Michała Jakubczaka towarzyszyła nastrojowa oprawa wizualna, a całość podziwiała wyjątkowo licznie zgromadzona widownia. Przy pięknie ozdobionych stołach oraz na starych, wiejskich ławach, a także przyniesionych krzesłach zasiadło z górą setka osób.....
Wspomnienie liturgiczne świętego Antoniego z Padwy było okazją do pierwszego w tym roku odpustu i pikniku rodzinnego u ojców franciszkanów w Józefowie. I choć pogoda do ostatniej chwili płatała figle, w sercach organizatorów nie gasła ufność w orędownictwo franciszkańskiego Cudotwórcy czuwającego nad przygotowaniami do uroczystości upamiętniającej jego narodziny dla Nieba.
“To, co odkrywacie w chlebie, zostało zawieszone na krzyżu.
To, co jest w kielichu, wypłynęło z Jego boku.”
Te słowa z pism świętego Augustyna wyśpiewane zostały jako refren pieśni na komunię w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało, która obchodzona była w tym roku w Polsce 3 czerwca. Tego dnia wierni zgromadzili się w józefowskiej kaplicy świętego Franciszka, jak w każdą niedzielę, na mszach świętych o godzinie 9 i 15.
Od lutego do maja 2021 r w domu zakonnym Braci Mniejszych Franciszkanów w Józefowie odbyła się kolejna edycja warsztatów pisania ikon.
Grupa dla początkujących poznawała poszczególne etapy powstawania ikony poprzez kontemplację oblicza Chrystusa w Mandylionie.
Grupa zaawansowana natomiast w ikonie Matki Bożej z Dzieciątkiem uczyła się jak nakładać na ikonę złoto i szlagmetal.