Zakon Braci Mniejszych - Franciszkanów w Józefowie k/Otwocka
Zakon Braci Mniejszych - Franciszkanów w Józefowie k/Otwocka
Zakon Braci Mniejszych - Franciszkanów w Józefowie k/Otwocka
Zakon Braci Mniejszych - Franciszkanów w Józefowie k/Otwocka

Z życia klasztoru

2020-06-20 10:30

Przyjęcie do postulatu i nowicjatu Franciszkańskiego Zakonu Świeckich oraz odpust ku czci świętego Antoniego

"Reguła i życie Franciszkanów świeckich jest następująca: zachowywać Ewangelię
Pana naszego Jezusa Chrystusa, naśladując św. Franciszka z Asyżu, dla którego Chrystus był natchnieniem i centrum życia w odniesieniu do Boga i ludzi."

W piękny czerwcowy wieczór, we wspomnienie świętego Antoniego z Padwy, józefowska wspólnota franciszkanów świeckich zgromadziła się na mszy świętej. Postulanci - siostry Agnieszka, Iwona, Joanna i Wanda oraz małżonkowie, siostra Iwona i brat Paweł - wyrazili chęć podjęcia próby życia ewangelicznego według wskazań Reguły FZŚ, a w przyszłości złożenia przyrzeczenia życia Ewangelią Jezusa Chrystusa we Franciszkańskim Zakonie Świeckich. Brat Marian Radzaj, przełożony Regionu Warszawskiego FZŚ oraz ojciec Leon Barczak OFM, asystent duchowy wspólnoty, odpowiedzieli pozytywnie na to pragnienie i dopuścili do formacji początkowej w nowicjacie, a przez to przyjęli do FZŚ, wspomniane wyżej siostry i brata.

Towarzyszyła im siostra Izabela, która przedłożyła prośbę o dopuszczenie do okresu formacji wstępnej, by kształtować swoje chrześcijańskie i świeckie powołanie w duchu świętego Franciszka i Reguły FZŚ. To życzenie również uzyskało aprobatę brata przełożonego i siostra Izabela rozpoczęła okres postulatu.

Za wstawiennictwem świętego Ojca Franciszka i świętego Antoniego tercjarze modlili się o wytrwałość i wszelkie potrzebne łaski na obranej drodze, a po mszy świętej zgromadzili się na radosnym spotkaniu braterskim przy kawie i słodkościach.

Następnego dnia, w niedzielę, 14 czerwca, obchodzony był w józefowskim klasztorze odpust ku czci świętego Antoniego, gromadząc licznie wiernych na sumie odpustowej o godzinie 15. Wygłoszone kazanie przybliżyło słuchającym postać Doktora Ewangelicznego, którego wstawiennictwa wzywano w zanoszonych ku Bogu modlitwach. Na zakończenie mszy świętej poświęcone zostały lilie, zgromadzeni pomodlili się litanią do świętego Antoniego Padewskiego i otrzymali błogosławieństwo jego relikwiami.

Po wspólnej modlitwie nastał czas świętowania w trakcie pikniku na zielonej trawie terenu klasztornego, przy ognisku, gdzie czciciele Padewczyka, przyjaciele klasztoru i tercjarze pałaszowali pyszny bigos, samodzielnie pieczone kiełbaski i słodkie pyszności, dzieląc się franciszkańską radością.

Pokój i dobro!

Przesłuchania do chóru

EDYCJA: Pierwsze spotkanie chóru w środę 23 września o godzinie 18:00 w klasztorze.

Kto śpiewa, ten dwa razy się modli :)

Pragniemy pod opieką chórmistrzyni i dyrygentki, Marty Wiatr, stworzyć u oo. Franciszkanów chór, by jeszcze piękniej i głębiej modlić się w naszej Wspólnocie.

Zapraszamy tych, którzy lubią śpiewać i chcieliby włączyć się w budowanie takiego chóru.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy z Agnieszką Potocką (501100440, agnieszka@potoccy.com)

Akcja SPRZATANIE ZIEMI - sprzątamy lasy józefowskie

Zapraszamy do włączenie się w akcję Sprzątanie Ziemi. Zadbajmy o józefowskie lasy.

Odpust Matki Bożej Bolesnej

15 września (wtorek) przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej. W naszym klasztorze tradycyjnie jest to czas odpustu. Dlatego w niedzielę 20 września zapraszamy na odpust ku czci Matki Bożej Bolesnej.

Spotkania otwarte - katechezy

Od września zapraszamy na spotkania otwarte - katechezy w naszym klasztorze. Spotkania prowadzi o. Leon. Szczegóły ...

Warsztaty pisania ikony

Zapraszamy na warsztaty - szczegóły na plakacie